بستن
FA EN AR RU FR CHI

بازگشت به صفحه کامل

جشنواره گاو بومی گیلان در رضوانشهر برگزار شد

جشنواره گاو بومی گیلان در رضوانشهر برگزار شد


جشنواره گاو بومی گیلان در رضوانشهر برگزار شد

اولین جشنواره گاو بومی گیلان با حضور 32 شرکت کننده از شهرهای رودسر، چابکسر، ساهکل، لاهیجان، کوچصفهان، خمام، سنگر، صومعه سرا، فومن ، شفت، انزلی، رضوانشهر، تالش ، ماسال و آستارا در محل میدان دام پونل شهرستان رضوانشهر برگزار شد.

منتخبین این مرحله از بین 150 داوطلب شرکت در جشنواره توسط کمیته علمی انتخاب و برای حضور در دومین مرحله رقابت دعوت شدند. در این جشنواره دام ها در سه گروه گاوهای نر 2-4 سال ، گاوهای نر 4 سال به بالا و گاوهای ماده 4 سال به بالا براساس ویژگی های ظاهری مورد قضاوت و ارزیابی قرار گرفتند و از هر گروه سه نفر و در مجموع 9 نفر به عنوان برگزیده انتخاب شدند. به نفرات اول ، دوم و سوم به ترتیب سه میلیون تومان ، دو میلیون تومان و یک میلیون تومان جایزه نقدی پرداخت شد. به تمامی شرکت کنندها تندیس جشنواره، لوح تقدیر و به ازاء هر رأس دام 120 کیلوگرم کنسانتره دامی به دامداران تحویل داده شد. این جشنواره که از صبح شروع شد با برگزاری مراسم ویژه در بعدازظهر شامل رژه دام ها از جلو جایگاه، موسیقی محلی، لافندبازی ، مراسم عروس بران تالش ادامه پیدا کرد و در نهایت با معرفی برگزیدگان و اهداء لوح و جایزه نقدی به پایان رسید.

دام های برگزیده اول، دوم و سوم درگروه ماده به ترتیب از شهرهای تالش، شفت و انزلی؛ در گروه گاوهای نر 2-4 سال به ترتیب از شهرهای کوچصفهان، رشت و خمام و در گروه 4 سال به بالا به ترتیب از شهرهای سیاهکل ، لشت نشاء و خمام بودند.

جشنواره گاو بومی با هدف حفظ ذخایر ژنتیکی دامی و تشکیل انجمن نژادی گاو بومی گیلان برگزار می شود. این جشنواره توسط گروه علوم دامی دانشگاه گیلان با همکاری استانداری گیلان، سازمان برنامه و بودجه استان، سازمان جهاد کشاورزی، بنیاد نخبگان، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و اتحادیه دامداران گیلان برگزار شد. در نهایت از تمام دامدارانی که با ثبت نام و حضورشان در جشنواره مارا یاری کردند تشکر و قدردانی میکنیم.

روابط عمومی جشنواره گاو بومی استان گیلان